משרדנו מתמחה בדיני מחשבים, אינטרנט והיי-טק, קניין רוחני וזכויות יוצרים, משפט מסחרי, לשון הרע ופרטיות

שמות מתחם

שם מתחם הוא “כתובת” האינטרנט של מחשב מסוים.

על מנת להגיע מכתובת אחת אל כתובת אחרת יש להקיש את הכתובת המבוקשת – שם או מספר. על כל “כתובת” להיות ייחודית, על מנת שהמחשב יוכל לאתר את הכתובת המבוקשת ולהגיע אל היעד המבוקש. 

מטבע הדברים מדובר בכמות עצומה של שמות מתחם ונדרש שיהיה גוף עולמי אחד אשר ירכז ויתאם את הקצאת שמות המתחם.

הארגון הבין לאומי האמור נקרא ICANN – ארגון בין לאומי ללא מטרת רווח האחראי על כל שמות המתחם באינטרנט, בכל העולם.

הכלל הבסיסי ברישום שם מתחם (Domain Name) מבוסס על העיקרון “כל הקודם זוכה”. אולם, ישנם מצבים בהם שני צדדים (או יותר) טוענים כי שם מתחם מסוים אמור להיות משויך אליהם.

כך, למשל, כאשר שם המתחם נרשם במטרה להיבנות מהמוניטין של הצד השני או כאשר האתר נרשם ובעל השם המתחם מבקש למכרו לבעל המוניטין (ידוע בשם Cyber Squatting).

מי שיכול להעביר את הבעלות על שם מתחם הוא רשם המתחמים במדינה בה נרשם המתחם. רשמים אלה (חברות שקיבלו רישיון לעסוק בכך) מחויבים לקביעות בתי המשפט ולהנחיות המדיניות של ICANN.
ICANN מקיים מערך בוררויות הנקרא Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy או בקיצור UDRP.

תחת קווי מדיניות אלה רוב הסכסוכים הנוגעים לשמות המתחם המבוססים על סימני מסחר רשומים מחויבים להסתיים בהסכמה, בצו שיפוטי או בבוררות שנערכת על ידי בורר מאושר על מנת שרשם המתחמים יוכל לבטל, להשעות או להעביר שם מתחם.

על מנת להתחיל בהליך על בעל סימן המסחר הרשום (א) להגיש תביעה כנגד בעל שם המתחם בבית המשפט המתאים או (ב) במקרה של ניצול לרעה של מערכת רישום שמות המתחם (למשל, Cyber Squatting), הגשת תלונה אצל בורר מוסמך.
ישנם ארבעה גופים המשמשים כבוררים מוסמכים, כל אחד מהם מחויב לכללים שנקבעו על ידי ICANN אולם מחזיק במערכת כללים נוספת, שלו. 

הארגון המוכר והרלוונטי ביותר הינו ארגון WIPO – הארגון העולמי לקניין רוחני (The World Intellectual Property Organization) ותחתיו מתקיימות רוב הבוררויות בעניין שמות מתחם בישראל.
במצבים כאלה מתקיימת בין הצדדים בוררות משפטית אשר תפקידה להכריע למי מהצדדים ישויך שם המתחם.

מוסד הבוררויות אשר נועד לפתור סכסוכים על שמות מתחם מנוהל על ידי ארגון ICAN. הבוררות מתקיימת מול בוררים אשר מונו על ידי הארגון ואשר משמשים כבוררים בנושא שמות המתחם.

לדוגמה – שני בעלי עסקים מעוניינים באותו שם מתחם. מי יקבלו? פייסבוק מעוניינת לקבל לידיה את שם המתחם פייסבוק בסיומת של ישראל, אולם אזרח ישראלי רכש את שם המתחם כבר בשנת 2000, האם תקבלו? שאלות מעין אלה ואחרות מתבררות בפני אותם בוררים.

משרד עורכי הדין אהוד צ’אושו צבר ניסיון בייצוג לקוחות בפני ערכאת בוררות אלה ועורך הדין אהוד צ’אושו אף סייע לבורר בניהול בוררויות מסוג זה.
נשמח לייעץ ולסייע לכם להבין היטב את המצב המשפטי ואף לחוות את דעתנו באשר לצעדים הנדרשים בהליכי בוררות מעין אלה.

תנאי שימוש והצהרת פרטיות

עניין נוסף המצוי בשינוי מתמיד הוא תנאי השימוש והצהרות הפרטיות של אתרי אינטרנט ואפליקציות.

תנאי השימוש מסדירים את מערכת היחסים החוזית בין המשתמש לבין האתר או האפליקציה, בעוד שהצהרת הפרטיות מביאה לידי המשתמש את המידע אשר נצבר בעת השימוש שלו באתר או באפליקציה והשימושים אשר יעשו בו על ידי בעלי האתר או האפליקציה.

בשנים האחרונות חל שינוי דרמטי בשימת הלב המוקדשת להם ובתוכנם של תנאי השימוש והצהרות הפרטיות.

על ההתפתחות שחלה בנושא זה בעשור האחרון ניתן ללמוד מאורכם של תנאי השימוש בגוגל בתחילת דרכה (אשר עמדו על כאלף מילים) וארכם כיום, אשר עקפו זה מכבר את מספר המילים בחוקה האמריקאית (כארבעת אלפים וחמש מאות מילים) וממשיכים ותופחים עם השנים.
על מנת להימנע מתביעות מיותרות של משתמשים יש לבחור במשרד עורכי דין בעל ניסיון וידע בתחום ואשר יוכל לנסח ולהתאים את תנאי השימוש והצהרת הפרטיות לדרישות ולמימדים האמיתיים של האתר או האפליקציה.

מספר שאלות שיש לשאול לפני תחילת ניסוח המסמכים
  • האם האתר או האפליקציה עושים שימוש במערכות סליקה ומה החשיבות של עניין זה לתנאי השימוש?
  • אילו מידעים אוספים האתר או האפליקציה?
  • אילו פרטים נשמרים והאם הם מחייבים דיווח לרשם מאגרי המידע ורישום המידע כמאגר מידע?
  • מהם הפרטים אשר חובה לגלות למשתמשים במסגרת הצהרת הפרטיות ומה אינו חובה? ועוד    

משרד עורכי הדין אהוד צ’אושו צבר ניסיון רב בניסוח תנאי שימוש והצהרות פרטיות לאתרי אינטרנט ואפליקציות מובייל בהוא מעורה ומעודכן בהלכות הקיימות בנושא זה.

נשמח לייעץ ולסייע לכם להבין היטב מהם תנאי השימוש והצהרות הפרטיות המתאימים לכם.

לקביעת פגישה עם משרד עורכי דין אהוד צ’אושו המתמחה בדיני אינטרנט:
בטלפון:  052-4056600 , 077-9500057
במייל: ehud@cybr-law.com.

רשת האינטרנט, המרשתת, נכנסה אל חיינו בשלהי המאה הקודמת. במהלך העשור וחצי הראשונים של המאה הנוכחית הואץ קצב התפתחות המרשתת בשיעור הולך וגדל וכיום ניתן לומר כי כל שנה וחצי אנו נמצאים בדור חדש של טכנולוגיה.
המשפט – כמו בתחומים אחרים, אולם בעיקר בתחום הטכנולוגי – לא הצליח ואינו מצליח לעמוד בקצב השינויים המהיר ולכן, אינו מצליח לגבש שורת הוראות מתאימה למצבים החדשים שנוצרים.
על כן, אין בנמצא “דיני אינטרנט” – לא בישראל ולא בעולם. אולם, כיוון שאנו חיים בעולם ממשי וכיוון שבמציאות היומיומית ישנן נסיבות המחייבות פתרונות משפטיים, נולד ענף זה של דיני אינטרנט.
הענף צומח מלמטה למעלה – כאשר בסוף התהליך נקווה לראות חוק מסודר או שורה של חוקים ותקנות אשר יסדירו את הנושא כמכלול.

כיום, ארגונים חיצוניים עוסקים ועמלים להביא לפתרונות אשר יבטיחו חופש פעולה עסקי תוך מניעת פעולות פסולות להשגת עושר על חשבון אחרים ובד בבד שומרים על הצרכנים.

תחת הביטוי “דיני אינטרנט” מצויים עניינים שונים.
בין היתר, ניתן למנות את מוסד הבוררויות בעניין שמות מתחם (דומיין), אתרי אינטרנט, קידום אתרים, אפליקציות, דואר זבל (ספאם), הגנת סייבר ועוד.
משרד עורכי דין אהוד צ’אושו מתמחה בדיני אינטרנט ובשנים האחרונות צבר ניסיון רב בייצוג לקוחותיו בכל הקשור בנושאים אלו.

עריכת דין היא לא עסק לחובבנים ולכן כאשר אתם נתקלים במצב בו אתם צריכים ייעוץ משפטי, או ייצוג בבית משפט, תהיו בטוחים שאתם בידיים טובות כאשר אתם מגיעים אלינו.

נשמח לסייע בכל עניין משפטי

אהוד צ’אושו משרד עורכי דין
טלפון: 072-392-7797
כתובת האתר: www.cybr-law.co.il